# 07CR-18S08LG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 07CR-18S08LG
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/07cr-18s08lg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/07cr-18s08lg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/19/15/12191558-507-1120-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 18A
- **Efficiency:** 95%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 140 W
- **Size:** 2.30" L x 0.90" W x 0.41" H (58.4mm x 22.9mm x 10.4mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V