# 07530GA-24L-AT-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 07530GA-24L-AT-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/07530ga-24l-at-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/07530ga-24l-at-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 8.8 CFM (0.246m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 34.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.16 W
- **RPM:** 2550 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 75.7mm L x 75.7mm H
- **Static Pressure:** 0.300 in H2O (74.7 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 30.00mm