# 07530GA-12M-AA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 07530GA-12M-AA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/07530ga-12m-aa-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/07530ga-12m-aa-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 10.5 CFM (0.294m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 38.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 3.48 W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square/Rounded - 75.7mm L x 75.7mm H
- **Static Pressure:** 0.440 in H2O (109.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 30.00mm