# 07145-SP024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 07145-SP024
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** Fan Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/07145-sp024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/07145-sp024#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/39/26/8539260-CR366-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Fan Terminal Receptacle 45°
- **2nd Connector:** NEMA 1-15 Plug
- **Approval Agency Marking:** cUL, UL
- **Cord Type:** SPT-1
- **Current Rating (Amps):** 10 A
- **Fits Terminal Size:** 4.5 x 2.5
- **Length:** 24.0" (609.6mm)
- **Number of Conductors:** 2
- **Operating Temperature:** 105°C
- **Style:** Female Receptacle to Male Plug
- **Voltage Rating:** 125 V
- **Wire Gauge:** 18 AWG