# 0697H4000-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0697H4000-02
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0697h4000-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0697h4000-02#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/50/7-/19/507-1924-3-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/50/7-/19/507-1924-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** AEC-Q200, cURus
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 150A AC, 200A DC
- **Current Rating (Amps):** 4 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 85
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
- **Voltage Rating:** 350 V