# 0680L0630-25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0680L0630-25
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0680l0630-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0680l0630-25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** AEC-Q200, CE, cURus
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A AC, 100A DC
- **Current Rating (Amps):** 630 mA
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 0.43
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)
- **Voltage Rating:** 125 V