# 0679H3500-05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0679H3500-05
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0679h3500-05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0679h3500-05#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/50/7-/20/507-2026-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/50/7-/19/507-1986-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A AC, 150A DC
- **Current Rating (Amps):** 3.5 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 2.2
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.240" L x 0.100" W x 0.110" H (6.10mm x 2.54mm x 2.79mm)
- **Voltage Rating:** 350 V