# 0678L9250-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0678L9250-02
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0678l9250-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0678l9250-02#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/50/7-/20/507-2065-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/50/7-/20/507-2065-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** AEC-Q200, cURus
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 100A AC, 130A DC
- **Current Rating (Amps):** 25 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 420
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Medium Blow
- **Size:** 0.386" L x 0.120" W x 0.125" H (9.80mm x 3.05mm x 3.18mm)
- **Voltage Rating:** 250 V