# 0655-314-AB473
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0655-314-AB473
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0655-314-ab473
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0655-314-ab473#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 47 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Round - 0.374" Dia (9.50mm)
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%