# 06076EA-12S-E6-0C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06076EA-12S-E6-0C
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06076ea-12s-e6-0c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06076ea-12s-e6-0c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 85.7 CFM (2.400m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cULus, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial (Dual)
- **Features:** Auto Restart, Dual Speed, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 78.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 67.2 W
- **RPM:** 18200 RPM Front, 16700 RPM Rear
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 6.620 in H2O (1648.9 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 76.00mm