# 06056EA-12S-E6-DL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06056EA-12S-E6-DL
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06056ea-12s-e6-dl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06056ea-12s-e6-dl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 72.0 CFM (2.02m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cULus, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial (Dual)
- **Features:** Auto Restart, Dual Speed, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 74.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 50.4 W
- **RPM:** 17750 RPM Front, 15450 RPM Rear
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 6.600 in H2O (1643.9 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 56.00mm