# 0603N0R5AW251
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0603N0R5AW251
- **Manufacturer:** Passive Plus, Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0603n0r5aw251
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0603n0r5aw251#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 0.5 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Size:** 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.038" (0.96mm)
- **Tolerance:** 卤0.05pF
- **Voltage:** 250V