# 0603LS-331XJRC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0603LS-331XJRC
- **Manufacturer:** Coilcraft
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0603ls-331xjrc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0603ls-331xjrc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 560 mA
- **DC Resistance (DCR):** 380mOhm Max
- **Frequency:** 725MHz
- **Height:** 0.044" (1.11mm)
- **Inductance:** 330 nH
- **Material:** Ceramic, Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 7.9MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** Â±5%