# 0603J0500471MDT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0603J0500471MDT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0603j0500471mdt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0603j0500471mdt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Reliability
- **Capacitance:** 470 pF
- **Features:** High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.031" (0.80mm)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 50V