# 0603B104J500CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0603B104J500CT
- **Manufacturer:** Walsin Technology
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0603b104j500ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0603b104j500ct#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/92/-1/1292-1643-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V