# 06038RA-12Q-ET-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06038RA-12Q-ET-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06038ra-12q-et-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06038ra-12q-et-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 53.3 CFM (1.49m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 56.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 9.24 W
- **RPM:** 10000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 1.230 in H2O (306.4 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm