# 06038DA-24Q-EA-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06038DA-24Q-EA-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06038da-24q-ea-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06038da-24q-ea-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm