# 06038DA-12Q-EA-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06038DA-12Q-EA-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06038da-12q-ea-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06038da-12q-ea-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 50.5 CFM (1.41m³/min)
- **Approval Agency:** UR, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 58.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 9.4 W
- **RPM:** 13000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 2.310 in H2O (575.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.271 lb (122.92 g)
- **Width:** 38.00mm