# 06035J7R5BAWTR\MKG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06035J7R5BAWTR\MKG
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Thin Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06035j7r5bawtr-mkg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06035j7r5bawtr-mkg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/44/478-4444-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 7.5 pF
- **Features:** RF, High Q, Low Loss
- **Height:** 0.029" (0.73mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
- **Tolerance:** ±0.1pF
- **Voltage:** 50 V