# 06025VE-24Q-CT-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06025VE-24Q-CT-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06025ve-24q-ct-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06025ve-24q-ct-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 39.2 CFM (1.10m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cULus, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Noise:** 54.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 6.48 W
- **RPM:** 9200 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.980 in H2O (244.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 25.00mm