# 06025SA-24S-AA-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06025SA-24S-AA-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06025sa-24s-aa-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06025sa-24s-aa-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 35.7 CFM (1.00m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 42.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.1 W
- **RPM:** 7000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.550 in H2O (137.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 25.00mm