# 06025SA-24P-EA-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06025SA-24P-EA-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06025sa-24p-ea-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06025sa-24p-ea-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 24.0 CFM (0.672m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 33.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.7 W
- **RPM:** 4900 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.270 in H2O (67.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 25.00mm