# 06025SA-12M-EL-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06025SA-12M-EL-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06025sa-12m-el-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06025sa-12m-el-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 19.8 CFM (0.554m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 26.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.2 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.180 in H2O (44.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm