# 06020SS-12N-AT-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06020SS-12N-AT-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06020ss-12n-at-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06020ss-12n-at-00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/83/8508831-P124178-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 20.5 CFM (0.574m³/min)
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 30.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.08 W
- **RPM:** 4400 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.210 in H2O (52.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.124 lb (56.25 g)
- **Width:** 20.00mm