# 06020SA-24L-EA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06020SA-24L-EA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06020sa-24l-ea-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06020sa-24l-ea-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 16.6 CFM (0.465m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 26.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.2 W
- **RPM:** 3600 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.140 in H2O (34.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.123 lb (55.79 g)
- **Width:** 20.00mm