# 06020SA-12L-EL-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06020SA-12L-EL-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06020sa-12l-el-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06020sa-12l-el-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 16.6 CFM (0.465m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 26.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 720 mW
- **RPM:** 3600 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.140 in H2O (34.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 20.00mm