# 06020SA-12J-EA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06020SA-12J-EA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06020sa-12j-ea-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06020sa-12j-ea-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 12.7 CFM (0.356m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 21.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 580 mW
- **RPM:** 2800 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.090 in H2O (22.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 20.00mm