# 06015VA-12M-AA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 06015VA-12M-AA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/06015va-12m-aa-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/06015va-12m-aa-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 15.9 CFM (0.445m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 31.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.3 W
- **RPM:** 4600 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.190 in H2O (47.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 15.00mm