# 0520CDMCDS-100MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0520CDMCDS-100MC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0520cdmcds-100mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0520cdmcds-100mc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/18/308-1832-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/18/308-1833-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Current Rating (Amps):** 1.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 135mOhm
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 10 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.217" L x 0.205" W (5.50mm x 5.20mm)
- **Tolerance:** Â±20%