# 050P340K0076-406406
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 050P340K0076-406406
- **Manufacturer:** Nicomatic
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/050p340k0076-406406
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/050p340k0076-406406#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** FFC, FPC
- **Length:** 0.157" (4.00mm)
- **Number of Conductors:** 40
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)