# 0503948051-12-G8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0503948051-12-G8
- **Manufacturer:** Molex
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Jumper Wires, Pre-Crimped Leads
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0503948051-12-g8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0503948051-12-g8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact End:** Socket to Cable (Round)
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 15.0µin (0.38µm)
- **Length:** 12.0" (304.8mm)
- **Wire Gauge:** 28 AWG