# 05015SS-12R-WT-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 05015SS-12R-WT-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/05015ss-12r-wt-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/05015ss-12r-wt-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 14.8 CFM (0.414m³/min)
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 35.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.68 W
- **RPM:** 6550 RPM
- **Size:** Square - 50mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 0.200 in H2O (49.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 15.00mm