# 05015SS-12M-WL-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 05015SS-12M-WL-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/05015ss-12m-wl-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/05015ss-12m-wl-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 9.9 CFM (0.277m³/min)
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 25.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 720 mW
- **RPM:** 4550 RPM
- **Size:** Square - 50mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 0.100 in H2O (24.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 15.00mm