# 0500798000-05-N8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0500798000-05-N8
- **Manufacturer:** Molex
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Jumper Wires, Pre-Crimped Leads
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0500798000-05-n8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0500798000-05-n8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Brown
- **Contact End:** Socket to Cable (Round)
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 35.4µin (0.90µm)
- **Length:** 5.00" (127.00mm)
- **Wire Gauge:** 28 AWG