# 0500588000-08-S8-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0500588000-08-S8-D
- **Manufacturer:** Molex
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Jumper Wires, Pre-Crimped Leads
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0500588000-08-s8-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0500588000-08-s8-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Slate
- **Contact End:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 35.4µin (0.90µm)
- **Length:** 8.00" (203.20mm)
- **Wire Gauge:** 28 AWG