# 0500588000-05-G8-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0500588000-05-G8-D
- **Manufacturer:** Molex
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Jumper Wires, Pre-Crimped Leads
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0500588000-05-g8-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0500588000-05-g8-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Contact End:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 35.4µin (0.90µm)
- **Length:** 5.00" (127.00mm)
- **Wire Gauge:** 28 AWG