# 049401.5NRHF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 049401.5NRHF
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/049401-5nrhf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/049401-5nrhf#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F5/80/1D/F5801DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F5/80/1D/F5801DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UR
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 35A
- **Current Rating (Amps):** 1.5 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 0.0766
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 90°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
- **Voltage Rating:** 32 V