# 047301.5HAT1L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 047301.5HAT1L
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/047301-5hat1l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/047301-5hat1l#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F2/34/5C/F2345CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F2/34/5C/F2345CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, PSE, UR
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 1.5 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 3.94
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
- **Voltage Rating:** 125 V