# 0461002.ER
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0461002.ER
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Electrical, Specialty Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0461002-er
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0461002-er#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F1/55/1D/F1551DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Telecom
- **Approval Agency:** CSA, UR
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 60A AC, 100A DC
- **Current Rating (Amps):** 2A
- **Fuse Type:** Board Mount
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.398" L x 0.123" W x 0.123" H (10.10mm x 3.12mm x 3.12mm)
- **Voltage Rating:** 600 V