# 0451.500MRL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0451.500MRL
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0451-500mrl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0451-500mrl#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F6/01/5D/F6015DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F6/01/5D/F6015DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 0.0795
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
- **Voltage Rating:** 125 V