# 0438.375WR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0438.375WR
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0438-375wr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0438-375wr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F2/94/3D/F2943DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F2/94/3D/F2943DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 375 mA
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 0.0041
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)
- **Voltage Rating:** 32 V