# 0437.250WR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0437.250WR
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0437-250wr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0437-250wr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F2/87/7D/F2877DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F2/87/7D/F2877DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UR
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 0.003
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm)
- **Voltage Rating:** 125 V