# 0433.250NR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0433.250NR
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0433-250nr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0433-250nr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F1/37/3C/F1373CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F1/37/3C/F1373CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 0.001
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 90°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
- **Voltage Rating:** 125 V