# 0430300002-03-R4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0430300002-03-R4
- **Manufacturer:** Molex
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Jumper Wires, Pre-Crimped Leads
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0430300002-03-r4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0430300002-03-r4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Contact End:** Socket to Cable (Round)
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 15.0µin (0.38µm)
- **Length:** 3.00" (76.20mm)
- **Wire Gauge:** 24 AWG