# 042901.5WRM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 042901.5WRM
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/042901-5wrm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/042901-5wrm#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F1/23/0C/F1230CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F7/13/0D/F7130DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.5 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 90°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.125" L x 0.060" W x 0.045" H (3.18mm x 1.52mm x 1.14mm)
- **Voltage Rating:** 63 V