# 0403AT62A0003E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0403AT62A0003E
- **Manufacturer:** Johanson Technology Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0403at62a0003e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0403at62a0003e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Chip
- **Frequency (Center:** 403MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 402MHz ~ 405MHz
- **Gain:** 0dBi
- **Height (Max):** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 2 W