# 0402DC-82NXJRW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 0402DC-82NXJRW
- **Manufacturer:** Coilcraft
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/0402dc-82nxjrw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/0402dc-82nxjrw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 370 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.057Ohm Max
- **Frequency:** 2.86GHz
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Inductance:** 82 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 51 @ 900MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.044" L x 0.026" W (1.11mm x 0.66mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** ±5%