# 04028VA-24N-CA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 04028VA-24N-CA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/04028va-24n-ca-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/04028va-24n-ca-00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/56/8508567-P19876-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 14.5 CFM (0.406m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
- **Noise:** 44.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.4 W
- **RPM:** 13000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.840 in H2O (209.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.121 lb (54.88 g)
- **Width:** 28.10mm