# 04028DA-12T-AK-H0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 04028DA-12T-AK-H0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/04028da-12t-ak-h0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/04028da-12t-ak-h0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 36.0 CFM (1.01m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 66.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 18.6 W
- **RPM:** 26500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 4.260 in H2O (1061.2 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.104 lb (47.17 g)
- **Width:** 28.00mm