# 04028DA-12T-A6-NE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 04028DA-12T-A6-NE
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/04028da-12t-a6-ne
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/04028da-12t-a6-ne#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 34.6 CFM (0.969m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cULus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 69.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 30 W
- **RPM:** 34500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 7.600 in H2O (1893.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 28.00mm